Brezilya’da sel felaketi: En az 90 ölü, 100’ün üzerinde kayıp

Brezilya’da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 90’a yükselirken, 131 kişiden haber alınamadığı, 155 binden fazla kişinin ise evsiz kaldığı açıklandı.

Brezilya’da sel felaketi: En az 90 ölü, 100’ün üzerinde kayıp
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde hafta başından bu yana etkili olan ve sele yol açan şiddetli yağışlar nehirlerin taşmasına, kasabaların sular altında kalmasına, yolların ile köprülerin tahrip olmasına neden oldu.

Selin arama ve kurtarma çalışmalarını aksattığı bölgede çok sayıda selzedeye hala gıda ve malzeme yardımının ulaştıralamadığı ve tahliye edilemedikleri belirtiliyor.

Yarım milyon kişi elektriksiz

Yağmurun perşembe günü dineceği ancak hafta sonu boyunca devam edeceği tahmin edilen bölgeye elektrik de verilemiyor. Elektrik şirketlerinin su basan mahallelerde güvenlik gerekçesiyle elektrikleri kesmesi nedeniyle Porto Alegre ve civar kasabalarda yaklaşık yarım milyon kişi elektriksiz kalmış durumda.  

Guaiba Nehri’nin taşması nedeniyle caddelerin sular altında kaldığı 1,3 milyon nüfuslu Porto Alegre’de süpermarketler boş ve yakıt bulunamaz hale geldi. 

Apronu sular altında kalan şehrin havalimanı cuma gününden bu yana tüm uçuşları askıya aldı.

“Ülke tarihinin en büyük iklim felaketi”

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva televizyonda yaptığı açıklamada hasarın boyutunun sular çekilene kadar bilinemeyeceğini söyledi. Şimdiye kadarki en kötü iklim felaketi olarak kabul edilen olayda eyalete federal yardım sözü verdi.

JP Morgan ekonomistleri sellerin Brezilya ekonomisi üzerindeki etkisinin GSYİH büyümesinde az da olsa düşüş ve enflasyonda marjinal bir artışa neden olacağını hesaplıyor. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.