‘Kiraz ihracatında hedef 120 bin ton’

EGE İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYSMİB) Başkanı Hayrettin Uçak, 2024 yılında 120 bin ton kiraz ihraç ederek, 300 milyon dolar döviz elde etmeyi hedeflediklerini dillendirdi.

‘Kiraz ihracatında hedef 120 bin ton’
Yayınlama: 29.04.2024
A+
A-

Kuzey Yarım Küre’nin ilk kirazını yetiştiren Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde kiraz bahçelerini ziyaret eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, rekoltesinin ve kalitesinin çok iyi olduğu bir kiraz sezonuna girdiklerini kaydetti. Türkiye’de 22 milyon kiraz ağacından 725 bin ton rekolte beklediklerinin altını çizen Uçak, “Bu sene 120 bin ton civarında kiraz ihracatı hedefliyoruz. İnşallah o hedefi de yakalarız. Piyasada üreticimiz ve ihracatçılarımız için ideal bir fiyat oluştuğu takdirde 300 milyon dolarlık bir ihracatı gerçekleştirebileceğiz diye düşünüyorum” dedi.

‘DÜNYA’YA 6 AYDAN DAHA FAZLA KİRAZ SUNABİLİYORUZ’

Türkiye’de kirazın en erken yetiştiği bölgelerin Manisa Şehzadeler ilçesi ve İzmir Kemalpaşa ilçesi olduğu bilgisini paylaşan Uçak,”İzmir ve Manisa’da Türkiye’deki kiraz ağacı varlığımızın yüzde 26’sı yer alıyor. İzmir ve Manisa’da 147 bin ton kiraz üretiyoruz. Erkenci yörelerimizden başlayan ihracatımız sonrasında diğer kiraz yörelerimizin katılımıyla yaklaşık 6 ay sürüyor. Coğrafyamızın sunduğu bu olanağı kullanarak 2023 yılında 55 ülkeye 83 bin ton karşılığı 215 milyon 796 bin dolarlık kiraz ihraç etti. İhracatta ilk sırada 95,5 milyon dolarla Almanya yer aldı. Bu ülkeyi 43,8 milyon dolarla Rusya ve 14,2 milyon dolarla Avusturya takip etti. Parlak kırmızı rengi, iri tane yapısı, kendine özgü aroması ve uzun raf ömrü nedeniyle tercih edilen ‘Ziraat 0900’ türü bölge üreticisinin ana geçim kaynağı durumunda bulunuyor” diye konuştu.

‘UÇAK KARGO İLE İHRACATIMIZ DAHA DA ARTABİLİR’

Kiraz ihracatında dünya lideri olan Şili’nin, Türkiye’den çok daha az üretimi olmasına rağmen ihracatta önüne geçtiği bilgisini veren Uçak, şöyle devam etti:

“Şili, uçak kargo filosuyla Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’ya, ABD’ye ve Avrupa’ya çok seri bir şekilde ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye’de Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ülkeleriyle önce bitki sağlığı sertifikası anlaşmalarını yaparak, uçak kargoyu güçlü bir şekilde kullanarak Şili’nin yaptığı ihracat seviyelerine ulaşabilir. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için bereketli bir sezon diliyorum.”

‘MANİSA’DA 45 BİN TON KİRAZ ÜRETİLİYOR’

Manisa’da 91 bin 300 dekarlık alanda yaklaşık 45 bin ton kiraz üretildiğini aktaran Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, ilin erkenci kiraz üretim merkezi olmasının bölgedeki üreticiye büyük avantaj sağladığını söyledi.

Manisa’da yeni dikim yapılan kiraz üretim sahalarının da ürün vermeye başlamasıyla Manisa’nın kiraz üretiminin daha da artacağını dillendiren Öztürk, ” Kuzey Yarımkürenin en erken kirazını yetiştiren coğrafyadayız şu anda. Sancaklı bölgesi dediğimiz Şehzadeler ilçemizde yer alan bölgedeyiz. Bu bölgede Kuzey Yarımkürenin açık alanda ilk kirazını çıkartıyoruz. Dolayısıyla çok katma değerli bir ürün elde etmiş oluyoruz. Ve doğrudan ihracata da gönderdiğimiz bir ürün” dedi.

Manisa’nın Nisan ayında başlayıp, ağustos ayının sonuna kadar süren geniş bir kiraz hasat dönemine sahip olduğuna dikkati çeken

Öztürk, “Uzun bir kiraz üretim sezonu geçirmiş oluyoruz. Bu sezon da ortalama her yıl aldığımız verimleri bekliyoruz. Sahada gözlemlerimiz o şekilde. Üreticilerimiz için de bereketli yıl diliyorum” diye konuştu. (DHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.