Türkiye Rutte kararını verdi! Ankara NATO’nun tüm üyelerine bildirdi

10 yıldır Genel Sekreterlik koltuğunda oturan Jens Stoltenberg’in yerine geçecek ismin belirlenmesinde, Türkiye’nin tavrı merakla bekleniyordu.

Türkiye Rutte kararını verdi! Ankara NATO’nun tüm üyelerine bildirdi
Yayınlama: 29.04.2024
A+
A-

Yeryüzünün en büyük savunma ittifakı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), yeni Genel Sekreteri’ni belirlemeye hazırlanıyor. Mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in iki kez uzatılan görev süresi, 1 Ekim 2024’te doluyor. Stoltenberg’in yerine geçmek için adaylığı gündemde olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yanı sıra, yarışta Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Ioannis ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın da adı geçti.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin desteklediği Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin arkasındaki ülkelerin sayısı 20’yi bulurken, 32 ülkeli NATO’nun gözü bir süredir Ankara’daydı.

Türkiye’nin NATO Genel Sekreteri’nin belirlenmesinde vereceği karar, hayati önemdeydi. Zira, ittifakın tüm üyelerinin oy birliğiyle yeni Genel Serketer’in atanması için tercihte bulunması zaruri.

İSTANBUL’DAN VERİLEN MESAJLAR

Temmuz 2023’te sürpriz şekilde Hollanda siyasetinden ayrılma kararı aldığını duyuran Mart Rutte, geçen hafta İstanbul’daydı.

Türkiye Rutte kararını verdi! Ankara NATO'nun tüm üyelerine bildirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Rutte, ortak basın toplantısında “Türkiye belirleyici bir rol oynuyor” cümlesini kurdu, devamında “Türkiye jeopolitik bir aktör. Türkiye’nin bölgede çok etkisi var” dedi.

Türkiye’nin ABD’nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri gücü temsil ettiğini hatırlatan Hollandalı siyasetçi, “Bütün bu bölgede ve genel transatlantik ilişkilerinin istikrarı bakımından NATO’nun güney kanadının Türkiye’ye ihtiyacı var, Türkiye’nin liderliğine ihtiyacı var” diye konuştu.

ANKARA KARARINI İTTİFAK ÜYELERİNE BİLDİRDİ

Ankara’nın tavrı bugün netleşti, Türkiye Mark Rutte’nin adaylığına destek verecek. Ankara tarafından ittifak üyelerine NATO Genel Sekreterliği için Rutte’ye destek sunulacağı iletildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla tarihi bir kırılma yaşandı, birkaç yıl önce Fransa lideri Emmanuel Macron tarafından ‘beyin ölümü’ gerçekleştiği savunulan NATO sahneye güçlü bir şekilde döndü.

27 ayın çoktan dolduğu savaş Rus lider Vladimir Putin’in dile getirdiği tezlerin tam aksine bir sonuç verdi, NATO’ya iki yeni üye katıldı: Finlandiya ve İsveç. Özellikle İsveç’in NATO’ya dahil olmasında Türkiye belirleyici bir rol oynadı, Ankara Stockholm yönetiminden yeni terörle mücadele yasalarını hayata geçirmesini istedi. Türkiye ve İsveç arasındaki müzakerelerde, Genel Sekreter Jens Stoltenberg devredeydi.

Jens Stoltenberg’in yerine geçecek isim, Rusya işgaline karşı direnen Ukrayna’ya sunulacak desteğin yanı sıra Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açabilecek doğrudan bir çatışmadan kaçınılması gibi sıcak başlıklarla görevine başlayacak.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Sovyetler Birliği’ne karşı kurulan NATO’ya, Türkiye ve komşusu Yunanistan 1952 yılında katıldı.

NATO’nun ünlü beşinci maddesi, ittifakın tüm üyelerine bir güvenlik şemsiyesi sağlıyor. Zira, söz konusu maddeye göre saldırıya uğrayan bir üyeye diğer üyelerin tümü yardıma gitmek zorunda.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.