Utanç davası ertelendi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin evlilik adı altında altı yaşından itibaren cinsel istismara maruz kalması ile ilgili dava, istinaf mahkemesinin verdiği bozma kararının ardından dün yeniden görülmeye başlandı.

Utanç davası ertelendi
Yayınlama: 07.05.2024
A+
A-

ALEYNA SEVİM / İstanbul – Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli getirildi. Hakkında yakalama kararı olan firari sanık anne Fatıma Gümüşel ise hâlâ yakalanamadı. Duruşmaya Aile ve Sosyal Bakanlığı ile Kadın ve Demokrası Vakfı’nın (KADEM) avukatları da katıldı. Dava sanık avukatlarının mazeret bildirmesi nedeniyle 10 Haziran’a ertelendi.

’Çocuktan gelin olmaz’

Duruşma öncesi açıklama yapan KADEM Hukuk Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Sakiye Pehlivan “Yerel mahkemenin sanıkların cezalarını, istinaf mahkemesi kararı doğrultusunda artıracağını ümit ediyoruz. Sanıkların hak ettikleri cezayı almaları ve kamu vicdanının teskini için, davayı yakından takibe devam edeceğiz. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var, çocuktan gelin olmaz.”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan da duruşma sonrası yaptığı açıklamada, duruşmayı başından bu yana takip ettiklerini vurgulayarak, “Bir sonraki davada yine hazır bulunacağız. Bu davada eksik hususların tamamlanmasıyla ilgili süreci takip edeceğiz. Cezanın artırılacağı yönünde kanaatimizden emin durumdayız” dedi.

Cezalar az bulunmuştu

H.K.G.’nin evlilik adı altında altı yaşından itibaren o dönemde 29 yaşında olan Kadir İstekli tarafından istismar edilmesi ile ilgili davada İstekli’ye 30, baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, sanıklara verilen cezayı az bularak kararı bozmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.