Biden CNN’e konuştu: İsrail Refah’a girerse bomba yollamayacağım

CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy ABD Başkanı Biden’in verdiği özel röportajdaki açıklamalarını paylaştı. Biden bu röportajda ‘İsrail Refah’a girerse bomba yollamayacağım.’ ifadelerini kullandı.

Biden CNN’e konuştu: İsrail Refah’a girerse bomba yollamayacağım
Yayınlama: 09.05.2024
A+
A-

CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy  son dakika gelişmesini şu sözlerle aktardı: ABD Başkanı Biden CNN Internatıonal’a verdiği özel röportajda “Bizim gönderdiğimiz bombalar sonucunda siviller öldürüldü. Eğer Refah’a girerlerse, bombaları tedarik etmeyeceğim.” dedi.

ABD Başkanı Biden bu özel röportaj ile 7 aydır şehir merkezlerinde yapılan bombalı saldırılardaki ölümlerde ABD’nin de payı olduğu itiraf etmiş oldu.

SON DAKİKA

BAŞKAN BİDEN

•(ABD’NİN VERDİĞİ 900 KİLOLUK VE 220 KİLOLUK)
O BOMBALARIN SONUCUNDA GAZZE’DE SİVİLLER ÖLDÜRÜLDÜ

•EĞER REFAH’A GİRERLERSE, HENÜZ GİRMEDİLER, GİRERLERSE BU SİLAHLARI SAĞLAMAYACAĞIM

•SİLAHLARI VE TOP MERMİLERİNİ VERMEYECEĞİM pic.twitter.com/Sax4ZUqdmm

— Yunus Paksoy (@yunuspaksoy) May 8, 2024

Sinyali verilmişti

ABD’nin İsrail’e yüksek yük kapasiteli mühimmat sevkiyatını durdurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller açıklamalarda bulundu. Miller, ABD hükümetinin bir sevkiyatı durdurmasının ardından İsrail’e gönderilecek diğer silah sevkiyatlarını da gözden geçirdiğini söyledi. Miller, “Saldırılarda bugüne kadar çok fazla Filistinlinin öldüğünü görüyorsunuz. Bir süredir bu sonuçların kabul edilemez olduğu konusunda nettik. Bir sevkiyatı durdurduk. Diğer potansiyel silah sistemlerini gözden geçiriyoruz. Burada daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim” dedi.

“İsrail’e yüksek yük kapasiteli mühimmat sevkiyatını durdurduk”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, “En başından bu yana İsrail’in savaş alanındaki sivilleri hesaba katmadan ve korumadan Refah’a büyük bir saldırı başlatmaması gerektiği konusunda çok nettik. Ve yine durumu değerlendirirken, yüksek faydalı yük mühimmatlarının sevkiyatını durdurduk. Bu sevkiyatla ilgili olarak nasıl ilerleyeceğimize dair nihai bir karar vermedik” demişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.