Çin ordusu: ABD savaş gemisini Güney Çin Denizi’nden çıkardık

Pekin, Filipinler, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Brunei’nin hak iddia ettiği kısımlar dâhil Güney Çin Denizi’nin büyük bir bölümünde egemenlik hakkı iddiasında bulunuyor.

Çin ordusu: ABD savaş gemisini Güney Çin Denizi’nden çıkardık
Yayınlama: 11.05.2024
A+
A-

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Güney Saha Komutanlığ’ndan yapılan açıklamada, Çin ordusunun Güney Çin Denizi’ndeki Paracel Adaları karasularına giren ABD Donanmasına ait USS Halsey savaş gemisini (destroyer) yakından izlediği ve “uzaklaştırdığı” bildirildi.  Açıklamada, ABD’nin bu adımının “Çin’in egemenliği ve güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiği” kaydedildi. 

“Bu durum, Güney Çin Denizi’ndeki seyrüsefer hegemonyası ve militarizasyonunun başka bir somut kanıtıdır” denilen PLA’nın açıklamasının devamında, ordunun yüksek düzeyde teyakkuzda kalacağı ve ulusal güvenliği koruyacağı uyarısında bulunuldu. 

Çin’in yanı sıra Vietnam ve Tayvan tarafından da üzerinde hak iddia edilen stratejik öneme sahip Paracel Adaları, bölgedeki egemenlik anlaşmazlıklarının merkezinde yer alıyor.

ABD Donanması 7’inci Filosu ise USS Halsey’in (DDG 97), Paracel Adaları yakınlarındaki seyrine dair, “8 Mayıs’ta uluslararası hukuka uygun olarak yüksek deniz seyrüsefer ve uçuş özgürlüklerinin geçerli olduğu sulardan rutin bir Tayvan Boğazı geçişi gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.  Ayrıca açıklamada, USS Halsey’in operasyonun ardından bölgeden ayrıldığı ve Güney Çin Denizi’nde yoluna devam ettiği kaydedildi.  

Pekin ile Washington arasındaki son anlaşmazlık, ABD’nin müttefiki Filipinler’in ihtilaflı sular nedeniyle Pekin’le sert bir diplomatik tartışma yaşadığı ve stratejik Güney Çin Denizi’nde gerginliğin arttığı bir dönemde geldi.

Çin, Filipinler, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Brunei’nin hak iddia ettiği kısımlar dâhil Güney Çin Denizi’nin büyük bir bölümünde hak iddia ediyor.

 

Uluslararası Adalet Divanı bünyesinde faaliyet gösteren Daimi Tahkim Mahkemesi, 2016 yılında Pekin’in iddialarının uluslararası hukuka göre dayanağı olmadığına karar vermişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.